Ana Sayfa Eğitim Evlenince KYK borcu silinir mi? 2018

Evlenince KYK borcu silinir mi? 2018

Uzun yıllardır üniversite mezunu öğrenciler arasında vakti zamanında alınan KYK kredi bursu borcunun evlenmeye bağlı olarak silindiği söylentisi dolaşır durur.

Peki böyle bir şey gerçekten var mı? Yani binlerce lira borcu olan bir vatandaşın KYK borçları sadece evlendiği için otomatik olarak silinir mi?

Tabii ki böyle bir şey kesinlikle yoktur ve olamaz. Fakat bir zamanlar bu soru meclise taşındı ve tartışıldı. Ama net bir şekilde kabul edilmedi ve bir daha da gündeme gelmedi.

Fakat zaten borcu ödeme konusunda devlet size oldukça yardımcı oluyor. Bir kere istediğiniz kadar geciktirebiliyorsunuz ve çok cüzi bir miktarda faiz geliyor. Zaten toplu ödemek zorunda da değilsiniz, yapılandırılmış olarak aydan aya ufak miktarlarda yatırabilirsiniz.

Bununla birlikte geleceği kimsenin bilemeyeceğini söylemekte yarar var. Yani yarın öbür gün sayın cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu borçların silinmesi gerektiğini söylerse, tabii ki aradan bir gün geçmeden silineceğinden eminiz. Ama şuan için böyle bir şeyin hayal olduğunu söyleyelim. En iyisi daha fazla faiz gelmeden siz borçları azar azar ödeyip bitirin.