Ana Sayfa Eğitim Üniversite Tercihi Yapılmazsa Ne Olur? Kaç Puan Silinir? 2018

Üniversite Tercihi Yapılmazsa Ne Olur? Kaç Puan Silinir? 2018

Pek çok öğrencinin merak ettiği bir soruya kısa ve öz bir açıklama getirerek konuyu kapatmak istiyorum.

Diyelim ki üniversite sınavına girdiniz ve tercih yapmaya yetecek bir puan aldınız ama tercih yapmadınız. Peki böyle bir durumda bir sonraki sene üniversite sınavına girdiğiniz zaman bir ceza verilir mi örneğin puan silinir mi?

Hayır, kesinlikle puanınız yettiği halde tercih yapmazsanız, ertesi sene sınava girdiğinizde puanınız falan silinmiyor. Yani öyle bir şey yok, rahat olunuz.

Ama eğer tercih yapıp da bölümü kazandığınız halde, yine de kayıt yaptırmayıp ertesi sene sınava girecekseniz, o zaman puan silme cezası uygulanır. Bunun nedeni siz kayıt yaptırmaktan vazgeçtiğiniz için, kazandığınız bölümdeki bir kontenjanın boş kalması ve bu durumun aynı bölümü tercih edip de kazanamayan öğrenciler açısından bir haksızlık olmasıdır. Böyle durumları engellemek için MEB ertesi yıl sınava girenin bir miktar puanını siliyor. Kısacası okul puanının yarısını siliyor. Ama ondan sonraki sene, yani kazanıp da gitmediğinizden sonraki ikinci sınava girişinizde, puan silme cezası kalkıyor. Yalnızca bir kere bu ceza uygulanıyor.

Bunların yanı sıra, bir bölümü kazanıp kaydolan ve giden kişiler ertesi yıl sınava girerse, yine okul puanlarının yarısı siliniyor. Yetenek sınavını geçip de kayıt yaptırmayanlar da ertesi sene sınava girerse aynı şekilde puan silme cezası uygulanıyor.