how much chia seed per day ile ilgili görsel sonucu

Chia Tohumu Zararları ve Yan Etkileri

Chia Tohumu faydalı olduğu kadar da zararlımıdır?

Chia Tohumu kimler için zararlı ve olumsuz yan etkileri nelerdir?

how much chia seed per day ile ilgili görsel sonucu

Chia tohumu tüm dünyada tam bir şifa deposu olarak bilinen mucizevi bir besindir.

Heme şeker hastalarına hem de zayıflamak isteyen kişilere önerilmektedir. Üstelik gebelikte de bebeklerin beyin ve kemik gelişimi açısından çok yararlı olduğu bilinmektedir.

Peki bu besini fazla tüketmenin zararı var mıdır?

Şuan için Chia tohumunun bilinen bir zararı yoktur. 100 gramında 486 kilo kalori var. Fakat içine kütlesinin 8 katı kadar su çektiği için bir yemek kaşığı chia tohumu unuyla bir dilim koca pasta (kek) yapılabiliyor. Bir yemek kaşığı chia tohumunda ise sadece 54 kalori var. Üstelik içerisinde bol miktarda temel protein ve sağlıklı yağlar bulunuyor. Ayrıca içeriğinde çok miktarda lif de içermektedir. Bu yönüyle uzun süre tok tuttuğu için zayıflatıcı bir besindir.

Chia Tohumunun Yan Etkileri Yok Mu?

Eğer günlük olarak az miktarda lifli besin alan biriyseniz, chia tohumunu çok miktarda tüketirseniz, birdenbire bol miktarda lif alacağınız için, midede şişkinlik ve gaz yapabilir.

Bundan dolayı önce 2 çorba kaşığı ile başlayıp, her gün yavaş yavaş bu miktarı artırmak daha sağlıklı olacaktır. Yine de başka bir hastalığınız varsa, lütfen doktora danışarak tüketiniz.

Ayrıca yaşlı insanlarda kan şekerini gereğinden fazla düşürebilir. Ayrıca chia tohumu kanı sulandırıcı etkisi nedeniyle, yakın gelecekte ameliyat olacak olan kişilerin tüketmemesinde fayda var.

2004 yılında yapılan bir araştırmanın chia tohumu ile prostat kanserini ilişkilendirdiğini belirtelim. Fakat kesin bir şey yok.


Yayımlandı

kategorisi