how much chia seed per day ile ilgili görsel sonucu

Chia Tohumu Günde Ne Kadar Kullanılmalı?

how much chia seed per day ile ilgili görsel sonucu

Günlük En Çok Ne Kadar Chia Tohumu Tüketilmelidir?

Aşağıdaki chia tohumunun içerdiği vitaminler, proteinler, karbonhidrat, yağ ve mineralleri içeren besin değerleri tablosu verilmiştir.

Ayrıca 100 gram chia tohumu 486 kalori içermektedir.

Aslında chia tohumunun günde ne kadar tüketilmesinin daha iyi olacağı ile ilgili henüz kesin bir bilgi yok. Bu yönde çalışmalar yapıldı fakat bu muhteşem besinin faydaları göz önüne alındığında, günlük tüketimde kısıtlamaya gidilecek kadar kesin bir çalışma yok.

Yani aslında chia tohumu tüketimine bir sınır getirilmedi. Fakat günde 2 yemek kaşığından fazla almaya da pek gerek yok. Çünkü içindeki omega-3, kalsiyum ve liflerden 2 kaşık almak zaten günlük ihtiyacı karşılar.

Yabancı bir sitede gördüğün tavsiye ise şu şekildeydi:

  • Yetişkinler günde 15-20 gram chia tohum tüketebilir.
  • 10-18 yaşları arasındaki insanlar her gün yaklaşık 10 gram chia tohum tüketebilirler.
  • 10 yaşın altındaki çocuklar, 1 çorba kaşığı chia tohumundan fazlasını tüketmemelidir.
  • Kardiyovasküler koruma (kalp ve damar sağlığı ile ilgili) için chia tohumları kullananlar, üç ay boyunca günlük 33-45 gr harmanlanmış tohum alabilir.

Yine de araştırma yapılırken kullanılan miktarların 25 gram olduğunu söyleyelim. Bu da yaklaşık olarak iki buçuk yemek kaşığına (çorba kaşığı) denk geliyor.

Chia tohumunun içinde bol miktarda lif olduğu için birden bire aşırı tüketirseniz şişkinlik ve gaz yapabilir. Bunu önlemek için azar azar başlamakta ve günden güne artırmakta fayda var.


Yayımlandı

kategorisi