Makbule Atadan Çocuğu

Makbule Atadan’ın Çocukları

Mustafa Kemal Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Atadan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan büyük bir liderin kardeşi olması nedeniyle her zaman ilgi odağı olmuştur. Makbule Hanım’ın özel hayatı da bu nedenle merak konusu olmuştur.

Makbule Hanım’ın çocuk sahibi olup olmadığı ise özellikle son yıllarda gündeme gelen bir konudur. Bu konuda farklı iddialar olsa da, Makbule Hanım’ın herhangi bir biyolojik çocuğu olmadığı konusunda genel bir fikir birliği vardır.

Makbule Hanım’ın Evlilikleri

Makbule Hanım, 1905 yılında Selanik’te Ragıp Bey ile evlenmiştir. Bu evlilikten bir çocukları olmamıştır. Ragıp Bey, 1910 yılında vefat etmiştir.

Makbule Hanım, 1917 yılında Ankara’da Celal Bayar ile evlenmiştir. Bu evlilikten de bir çocukları olmamıştır. Celal Bayar, 1923 yılında Ankara’da yapılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kurultayında genel başkan seçilmiştir. 1938 yılında Atatürk’ün vefatının ardından Bayar, 1938-1950 yılları arasında Türkiye’nin ikinci cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştır.

Makbule Hanım, Celal Bayar ile olan evliliğini 1935 yılında sonlandırmıştır.

Makbule Hanım’ın Evlat Edindikleri

Makbule Hanım, evliliklerinden herhangi bir çocuğu olmasa da, evlat edindiği dört kişi olmuştur. Bu kişiler şunlardır:

  • Hatice Mualla (Tunçak)
  • Mustafa Demir (Sığırtmaç Mustafa)
  • Fikret Avcı
  • Zeynelabidin Bey

Hatice Mualla, 1900 yılında Selanik’te doğmuştur. Makbule Hanım, Hatice Mualla’yı 1920 yılında Selanik’ten Ankara’ya getirmiştir. Hatice Mualla, Makbule Hanım’ın vefatına kadar yanında kalmıştır.

Mustafa Demir, 1912 yılında Selanik’te doğmuştur. Makbule Hanım, Mustafa Demir’i 1922 yılında Selanik’ten Ankara’ya getirmiştir. Mustafa Demir, 1937 yılında Makbule Hanım’dan ayrılmıştır.

Fikret Avcı, 1924 yılında Ankara’da doğmuştur. Makbule Hanım, Fikret Avcı’yı 1924 yılında Ankara’da evlat edinmiştir. Fikret Avcı, Makbule Hanım’ın vefatına kadar yanında kalmıştır.

Zeynelabidin Bey, 1936 yılında Ankara’da doğmuştur. Makbule Hanım, Zeynelabidin Bey’i 1936 yılında Ankara’da evlat edinmiştir. Zeynelabidin Bey, Makbule Hanım’ın vefatına kadar yanında kalmıştır.

Makbule Hanım’ın Çocuk Sahibi Olmaması Hakkında İddialar

Makbule Hanım’ın çocuk sahibi olmadığı konusunda farklı iddialar vardır. Bu iddialardan bazıları şunlardır:

  • Makbule Hanım, evliliklerinde rahim ameliyatı geçirdiği için çocuk sahibi olamamıştır.
  • Makbule Hanım, çocuk sahibi olmak istememiştir.
  • Makbule Hanım’ın çocuk sahibi olduğu ancak bu çocukların daha sonra öldüğü iddia edilmiştir.

Bu iddialar arasında en yaygın olanı, Makbule Hanım’ın evliliklerinde rahim ameliyatı geçirdiği için çocuk sahibi olamaması iddiasıdır. Bu iddiayı destekleyen herhangi bir somut kanıt olmasa da, Makbule Hanım’ın evliliklerinde herhangi bir çocuğunun olmaması bu iddiayı güçlendirmektedir.

Makbule Hanım’ın çocuk sahibi olmak istemediği iddiası ise, Makbule Hanım’ın Atatürk’ün kız kardeşi olması ve bu nedenle özel hayatına fazla önem vermediği şeklinde yorumlanabilir.

Makbule Hanım’ın çocuk sahibi olduğu ancak bu çocukların daha sonra öldüğü iddiası ise, Makbule Hanım’ın bu konuda herhangi bir açıklama yapmaması nedeniyle kesin olarak doğrulanamayan bir iddiadır.

Sonuç

Makbule Atadan’ın çocuk sahibi olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Bu konuda farklı iddialar olsa da, Makbule Hanım’ın herhangi bir biyolojik çocuğu olmadığı konusunda genel bir fikir birliği vardır.


Yayımlandı

kategorisi