İngilizce Kendini Tanıtma Örnekleri 2017-2018

İnsanlar kendilerini tanıtırken ve kendilerinden söz ederken neredeyse benzer kalıpları kullanırlar. İnsanın kendini tanıtması için de bir giriş, gelişme ve sonuç bölümünün olması gerekiyor.

Okulda öğrencilere genellikle İngilizce olarak kendini tanıtma ödevi verilmektedir. Böyle ödevi olan arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla, en iyi kendini tanıtma örneklerinden bazılarını paylaşıyorum. Böylece bu örnekleri kendinize bir nevi şablon olarak alıp, üzerinde ufak değişiklikler yaparak ödevinizi hazırlayabilirsiniz.

İngilizce Olarak Kendini Tanıtmak İçin ÖRNEK 1:

Hello. My name is Ali. I am (I’m) 11 years old. I am a student. I am from İstanbul. I like reading books.

Üstteki Örneğin TÜRKÇESİ (Türkçe Karşılığı):

(Merhaba. Benim ismim Ali. Ben 11 yaşındayım. Öğrenciyim. İstanbulluyum. Kitap okumayı seviyorum.)

İngilizce Olarak Kendini Tanıtmak İçin ÖRNEK 2:

My name is Ayşe. I’m from İstanbul and I live in İstanbul. I was born in Üsküdar. I’m 9 years old. I go to elementary school. I like reading books and listening music. I don’t like swimming. After school I do my homework. I watch television with my parents. My best friends are Deniz and Aslı.

Üstteki Örneğin TÜRKÇESİ (Türkçe Karşılığı):

(Benim adım Ayşe. İstanbul’ luyum ve İstanbul’ da yaşıyorum. Üsküdar’ da doğdum. 9 yaşındayım. İlkokula gidiyorum. Kitap okumayı seviyorum ve müzik dinlemeyi. Yüzmeyi sevmiyorum. Okuldan sonra ödevimi yapıyorum. Anne babamla televizyon izliyorum. En iyi arkadaşlarım Deniz ve Aslı.)

İngilizce Olarak Kendini Tanıtmak İçin ÖRNEK 3:

My name is Zeynep. I’m seventeen years old. I live in a small village called Şirince with my extended family: my mother, my daughter and my grand-mother. My mother’s name is Fatma. She is 45 years old. She is a housewife. My sister’s name is Nehir. She is good looking and friendly. She works as a nurse in the big hospital in the centre of the village. My grand-mother name is Senem. She is 75 years old. I love her because she is very nice and funny. I’m studying in math class. I would like to be math teacher. I like to watch TV and reading a book. Sometimes I go to cinema with my best friends Ayşe and Hülya.

Üstteki Örneğin TÜRKÇESİ (Türkçe Karşılığı):

(Benim adım Zeynep. 17 yaşındayım. Geniş ailem: Annem, kız kardeşim ve büyük annemle Şirince’ de yaşıyorum. Annemin ismi Fatma, ev hanımıdır. Kız kardeşimin ismi Nehir. O iyi görünümlü ve arkadaş canlısıdır. Köyün merkezindeki büyük hastanede hemşire olarak çalışıyor. Büyük annemin ismi Senem. 75 yaşında. Onu seviyorum çünkü çok hoş ve eğlenceli. Matematik sınıfında okuyorum. Matematik öğretmeni olmak istiyorum. Televizyon izlemeyi ve kitap okumayı seviyorum. Bazen en yakın arkadaşlarım Ayşe ve Hülya ile sinemaya giderim.)

İngilizce Olarak Kendini Tanıtmak İçin ÖRNEK 4:

My name is Ayşe and my surname is Yılmaz. I am 28 years old. I was born in 1985 in Istanbul. I live in Istanbul. I am a student at the university. I have brown eyes and black hair. I am tall. My fahter is a doctor and my mother is a housewife. I have a brother and a sister. In my free time I like listening to music. I like eating vegetables and fish.

Üstteki Örneğin TÜRKÇESİ (Türkçe Karşılığı):

(Benim adım Ayşe, soyadım Yılmaz . 28 yaşındayım. 1985 te İstanbul’da doğdum. İstanbul’da yaşıyorum. Üniversitede öğrenciyim. Gözlerim kahverengidir ve saçlarım siyah. Uzunum. Babam doktor ve annem ev hanımıdır. Bir kız kardeşim ve erkek kardeşim var. Boş zamanlarımda müzik dinlemekten hoşlanırım. Sebze ve balık yemeyi severim.)

İngilizce Olarak Kendini Tanıtmak İçin ÖRNEK 5:

My name is Jessie, but I’m called  ‘Jess’  by my friends. I live in a small village near London. I’m a nurse and I like my job very much. I have got one dog. His name is Bulut, Bulut eat meat, special dog food and bread. He is a good friend and he always protects me. He always wait for me in house . Bulut very friendly but he barks at people he doesn’t know.

Üstteki Örneğin TÜRKÇESİ (Türkçe Karşılığı):

(Benim adım Jessie, arkadaşlarım bana Jess der. Londra yakınlarında ki küçük bir köyde yaşıyorum. Hemşireyim ve işimi çok seviyorum. Bir köpeğim var. Onun ismi Bulut. Bulut et, özel köpek maması ve ekmek yer. O iyi bir arkadaştır ve her zaman beni korur. Evde her zaman beni bekler. Bulut çok arkadaş canlısıdır ancak tanımadığı insanları ısırır.)

İngilizce Olarak Kendini Tanıtmak İçin ÖRNEK 6:

Hello, I am Oğuz. I was born in Kütahya. After university, I started to live in İstanbul. I’m software developer in a big company in İstanbul. Our work includes researching, designing, implementing, and testing software. I have good co-workers in my company, we have a funny times together.

Üstteki Örneğin TÜRKÇESİ (Türkçe Karşılığı):

(Merhaba, Ben Oğuz. Kütahya’da doğdum. Üniversiteden sonra İstanbul’da yaşamaya başladım. İstanbul’da büyük bir firmada yazılımcı olarak çalışıyorum. İşimiz araştırma, tasarım, uygulama ve test yazılımını içeriyor. Şirkette iyi arkadaşlarım var, birlikte iyi vakit geçiriyoruz.)

İngilizce Olarak Kendini Tanıtmak İçin ÖRNEK 7:

I went to the University of ITU and majored in industrial engineer.

I went to graduate school.

Afterwards, I started my career at private sector.

I’ve been there for 5 years now.

I like the work on numbers.

I’m married and I have two children.

I think I’m the right person for your company.

İngilizce Olarak Kendini Tanıtmak İçin ÖRNEK 8:

I have worked for 2 years as Administrative Assistant in a media company.
Currently, I am an executive assistant at ….. . A.Ş
I have a Bachelor’s Degree in Business Administration.
I love readining and writing. I’m also blogging about business.

İngilizce Olarak Kendini Tanıtmak İçin ÖRNEK 9:

I graduated from the Boğaziçi University in 2002. I have worked for 5 years as engineer in a production company. I like to engage in my personal activities such as tennis and fishing.”

Ayrıca aşağıdaki şablonları incelemenin de ödevleri hazırlamanız konusunda sizlere yardımcı olacağını düşünüyorum.

İngilizce Olarak Kendini Tanıtmak İçin ÖRNEK 10:

Hi (Hello) = Merhaba
My name is Yasemin and my surname is Doğan = Adım Yasemin ve soyadım Doğan
I’m 21 years old = 21 yaşındayım
I was born in 1989 in Istanbul = 1989 yılında İstanbul’da doğdum
My fahter is a doctor and my mother is a housewife = Babam doktor ve annem ev hanımı
I have a brother and a sister = Bir erkek kardeşim ve bir kız kardeşim var
I’m a student at the university = Üniversitede öğrenciyim
I like going out with my friends = Arkadaşlarımla dışarı çıkmayı seviyorum
I don’t like eating vegetables = Sebze yemeyi sevmiyorum
I have brown eyes and black hair = Gözlerim kahverengi ve saçım siyah
I am not very tall = Çok uzun boylu değilim

İngilizce Olarak Kendini Tanıtmak İçin ÖRNEK 11:

What is your name? = Adın ne?
How old are you? = Kaç yaşındasın?
Where are you from? = Nerelisin?
Do you have any brothers or sisters? = Kız kardeşin ya da erkek kardeşin var mı?
What are your hobbies? = Hobilerin nelerdir?
Are you a student? = Öğrenci misin?

İNGİLİZCE KENDİNİ TANITMA ÖRNEĞİ

Hi!
My name is Menice and surname İs YASİN!
I want to introduce me and my family to you!
I’m 13 years old and my lenght is 145 cm.
I was born at 1991 in komurtas village and I’m living same village.
My fahter is a farmer and my mother is housewife.I have 3 brothers too.I love my family and they love me too.I’m a student and I’m going to primary school.My favorite lessons are turkish gramer and mathematics.I want to succesfull all my lessons but I’m not succesfull.İf I had a studying room I may be succesfull.I‘m watching tv and reading stories After my lessons.I watch tv but I don’t like movies.Especially I’m reading Quran too.

I don’t like eating so much and be fat.But my family likes fat bodies and me.I’m fatt too.I like eating bitter pepper and I eat so much.Especially I like drinkig tea.I’m drinkig 10 tea in a day.I’m brushing my tooths after per eat.
I Like very much summers.I enjoy going to picnic in summer. Often I’m going to picnic with my family in summer.All together like picnicI like trees,flowers and grass too in summer.I’m sleeping on my house’s roof and watching stars.
I love my village and friends in this village.I love friends in school too.Everytimes All together trip in countryside.
I hate naughty boys, get up early and long nails.

TÜRKÇE KENDİNİ TANITMA ÖRNEĞİ

Merhaba!
Ben Menice YASİN .
Size kendimi tanıtmak istiyorum.
13 yaşındayım ve Boyum 145 cm ‘dir.
1991 yılında Kömürtaş köyünde doğdum ve aynı köyde ailemle birlikte yaşamaktayım.Annem evhanımı babam çiftçidir.Ayrıca 3 kardeşim de var.Ailemi çok seviyorum.Onlar da beni çok seviyor.Ev işlerinde anneme yardım ederim.Annemi fazla yormam.En sevdiğim ders Türkçe ve matametiktir.Derslerimde başarılı olmayı çok istiyorum fakat başarılı olamıyorum. Kendime ait bir odam olursa başarılı olacağıma inanıyorum.Bazı derslerim iyi bazıları da kötü.Derslerim dışında kitap okumayı severim.televizyon seyrederim ama dizilerden hoşlanmam.Aynı zamanda Kuran okumasını da severim.
Fazla yemek yemeyi ve kilolu olmayı sevmem ama ailem benim kilolu olmamdan hoşlanıyor.Acı biberi severim çokça da yerim. Özellikle çay içmeyi çok seviyorum.Günde 10 tane çay içiyorum.Her yemekten sonra dişlerimi fırçalarım.
Yaz mevsiminin gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum.yaz gelince kırlara gidip piknik yapmayı çok seviyorum.Ailemle birlikte sık sık piknik yapmaya gidiyoruz.Biz ailecek piknik yapmayı çok severiz.Ağaçları,çimenleri ve çiçekleri de çok seviyorum.yazın geceleri evimizin damında yatmayı ve yattığım yerden yıldızları seyretmekten çok hoşlanıyorum.
Köydeki arkadaşlarımı ve oklu arkadaşlarımı çok severim.Onlarla hep birlikte gezeriz.
Yaramaz çocuklardan,sabah erken kalkmaktan ve tırnaklarımın uzamasından nefret ederim.

İNGİLİZCE KENDİNİ TANITMA ÖRNEĞİ

My name is Bahadır Sargın. I was born in Konya at the 24th of january in 1992. I’ve completed my primary and elementary education at Mareşal Musatafa Kemal primary school. And now I’m studying at Selçuklu Anatolian Teacher Highschool.
I have a simple family which has 5 people. My father’s name is xxx , my mother’s name is xxx and my brothers’(sisters’) names are xxx and xxx. My father is an accounter. And my mother is a teacher. I’m the oldest one in my brothers. My brother name is xxx who is studying at mustafa öten primary school.
After I’ve finished my school. I want to Ankara university for taking business management education. Because that university has brilliant and successfull students. And A person who is graduated from this university , has a chance aganist unemployment.
I like using computer , watching TV and reading books in my free time. I’m currently reading a book which includes detective and action stories, from TESS GERRITSEN called “apprentice”. And my favorite TV show is South Park.

Evet arkadaşlar, bir ödevinizde daha sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Biliyorum biraz uzun oldu ve örneklerin sayısı gereğinden fazla olmuş olabilir. Ama ben her zaman olayın daha iyi anlaşılması için daha çok örneğin hep daha faydalı olacağını düşünüyorum. Eğer bu konuda yardımcı olmamı istediğiniz başka bir şey varsa, lütfen aşağıdaki yorum kutusuna sorularınızı ve isteklerinizi yazın. En kısa sürede yanıtlamaya çalışacağım.


Yayımlandı

kategorisi