Diş Beyazlatma Yöntemleri 2017 Evde Doğal Yollarla Dişleri Beyazlatmak İçin Ne Yapılır?

Eğer güldüğünüz zaman dişleriniz parlak olmadığı için ağzınızı kapatmak zorunda kalıyorsanız, bunu yapmak yerine çok pratik ve kolay yöntemlerle dişleri beyazlatabilirsiniz.

En İyi Doğal Diş Beyazlatıcılar Nelerdir?  

Kaynak: Pamuk Yayıncılık – Resulullah’ın Dilinden Surelerin ve Duaların Esrârıi Hikmeti ve Fazileti.
Karbonat: En iyi diş beyazlatma malzemesi budur. Ayrıca ağızdaki bakteri ve mikroorganizmaları da öldürmektedir ve diş taşlarını temizlemektedir.

Sofra Tuzu: Karbonatın ardından sofra tuzu gelir. Hem mikroorganizmaları öldürür, hem dişleri beyazlatır, hem dediş eti iltihabına iyi gelir.

Gliserin: Toplum tarafından çok bilinmeyen anti bakteriyel malzemelerden biri de gliserindir. Örneğin bakterilerin üzerine gliserin damlatılırsa, bakteriler faaliyet gösteremez.

Diş beyazlatma (Bleaching) Nedir? 

Kaynak: Pamuk Yayıncılık – Resulullah’ın Dilinden Surelerin ve Duaların Esrârıi Hikmeti ve Fazileti.
Diş ağartma da denilen dişlerin beyazlatılması işleminde diş yapısındaki renklenmeler yok edilmeye çalışılır. Çay, kahve, kola veya sigara gibi leke yapıcı şeyler dişleri renklendirir. Ayrıca yaşlanma, travmalar, sinir dejenarasyonu ve tetrasiklin kullanımı da dişleri renklendirmektedir. Eğer doğru yöntemlerle yapılırsa diş beyazlatmanın dişlere hiçbir zararı yoktur.

Diş Ağartma operasyonunun 2 farklı yöntemi bulunuyor:  

Evde diş beyazlatma: Doktor önce ağızdan ölçü alıp buna uygun kalıp hazırlamaktadır. Hastalar ise bu kalıba ilaç koyarak dişin üzerine takıyor ve 8 saat civarı bu kalıbı takıyor. Tabii ki 8 saati uyuyarak geçirmesi daha iyi ve rahat olacaktır. Bu işlem dişlerin rengine göre en az 1 hafta en çok 4 hafta sürmektedir.

Ofiste Diş Ağartma: Doktor tarafından muayenehanede yapılmaktadır. Doktorunuz ilacı dişlerinizin üzerine bizzat uygulamaktadır. Ayrıca ışık kaynağı kullanımı ile dişler beyazlatılmaktadır. Bu işlem de dişlerin rengine bağlı olarak en az bir, en çok birkaç seans sürmektedir.

Önemli Uyarı: Diş beyazlatma işlemleri çocuklara ve hamilelere yapılmıyor.

Evde diş beyazlatmak için pratik yöntemler: 

Kaynak: Pamuk Yayıncılık – Resulullah’ın Dilinden Surelerin ve Duaların Esrârıi Hikmeti ve Fazileti.
1-Bir tatlı kaşığı karbonat ve bir tutam tuzu karıştırın ve içine bir damla sirke ekleyin. Bu karışımı diş fırçasına sürüp dişleri iyice fırçalayın.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Evde ile ilgili görsel sonucu

2-Bir zeytini alın ve tuzlu suya koyarak bir süre bekleyin. Ardından bu suyu alarak ağzınızı gargara yapın. Böylece diş etleri güçlenmektedir ve diş eti kanamaları sona ermektedir.

3- Limon suyu ile diş beyazlatmak son derece yanlıştır. Çünkü dişlere zarar vermektedir.

4- Salatalık, brokoli ve havuç gibi sebzeler en doğal diş temizleyiciler arasında bulunmaktadır.

Evde yapılabilecek diş ağartma metodu:

Bir çay kaşığı zeytinyağını, bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı limon ile karıştırıp haftada bir yada iki defa dişlerinizi bu karışımla fırçalayın.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Evde ile ilgili görsel sonucu

Evde diş beyazlatma yöntemleri

Evde hazırlayacağınız karbonatlı karışımla ve beyazlatıcı diş macunlarıyla bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

İnsanlarda diş renkleri tıpkı ten renkleri gibi farklılıklar gösterir. Bazı kişiler doğuştan şanslı olarak beyaz diş rengine sahiptirler. Bazen de genetik olarak daha koyu diş rengiyle doğarız.

Annenin hamileyken kullandığı veya çocukken kullanılan bazı antibiyotiklerden dolayı da diş rengi koyulaşabilir.

İçtiğimiz sulardaki flour yoğunluğu da diş rengimizin koyulaşmasına neden olur.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Evde ile ilgili görsel sonucu

Etkileyici bir gülümsemenin anahtarı pırıl pırıl ve bembeyaz dişlerdir. Dişlerin doğal renkleri yıllarla ve kullanılan çay, kahve, sigara etkisiyle koyulaşır.

Diş beyazlatmaya başlamadan önce bir ağız muayenesi şarttır. Bu muayenede ağız içerisindeki dolgular, porselen kaplamalar, çürükler ve minedeki çatlaklar belirlenmelidir. Uygulanacak olan beyazlatma işlemi dişleri beyazlatırken dolguların ve ağızdaki porselenlerin rengi değişmemektedir. Dolayısıyla bu durum beyazlatmaya karar vermede önemli bir kriterdir.

Diş doktorlarının uyguladığı diş beyazlatmanın bir alternatifi de evde diş beyazlatmak için yapılacaklardır.

Şifalı Bitkiler ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya diş beyazlatma için şu kürü öneriyor:
1 çay kaşığı karbonat,
yarım limonun suyu,
2 damla zeytinyağı

Bu malzemeler bir kap içerisinde karıştırılır. Daha sonra diş fırçası bu diş beyazlatıcı kür içine batırılıp dişler fırçalanır. Böylece sigara gibi sebepler yüzünden sararan dişlerin beyazlaması sağlanır.

Beyazlatıcı bantlar ve solüsyonlar
Beyazlatıcı bantlar ve dişlere sürülen solüsyonlarla da dişleri beyazlatmak mümkündür. Ayrıca diş fırçaları ve diş macunları dişlerinizdeki lekeleri temizleyerek onları doğal beyazlığına kavuşturur.

Beyazlatıcı diş macunları
Beyazlatıcı diş macunları, dişlerdeki lekeleri çıkarmak üzere hafif aşındırıcı bir madde içerirler. Bazı diş macunları ise daha fazla leke çıkaran parlatıcı maddelere sahiptir. Beyazlatıcı bir diş macunu kullanmadan önce, ürünün size uygun olup olmadığı konusunda diş hekiminize danışın.

Sensodyne Beyazlatıcı Diş Macunu
Sensodyne Beyazlatıcı, diş hassasiyetini giderir. Diş çürümelerini önler. Dişlerinizi, diş minesine zarar vermeden hassas bir şekilde beyazlatır.

Signal White Now Diş Macunu Anında Beyazlık
Sinyal Beyaz Beyazlatıcı sistem şimdi günlük kullanım için uygun bir florürlü diş macunu ile tam koruma sağlar. Ağzınızda yoğun bir ferahlık ve tazelik hissi bırakıyor.

Colgate Gelişmiş Beyazlık Diş Macunu
Doğal beyazlık kazandırır, yeni leke oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Plus White Ekstra Beyazlatıcı Diş Macunu
Plus White çift etkili leke çıkarıcı diş macunu; kahve, çay, tütün ve şarap ile diğer gıda ve yüzey lekelerini çıkartmak için sıradan diş macunlarından çok daha farklıdır. Dişleriniz daha beyaz ve daha parlak görünecektir. Plus White diş macunu aynı zamanda tartar plaklarını sökmeye yardımcı olur ve tartarı kontrol altına alır. Her fırçaladığınızda ağzınızda uzun süreli bir nane ferahlığı bırakır ve florid; dişlerinizi çürüklere karşı korumaya yardımcı olur.

Önemli Uyarı: Diş beyazlatmak aslında doktor kontrolünde yapılması gereken bir işlemdir. Çünkü insanlar kendi kendilerine dişleri beyazlatayım derken, bazı yanlış uygulamalarla dişlere zarar vermektedir. Yukarıda anlattığımız evde diş beyazlatmak için doğal ve pratik yöntemler gerçekten işe yarıyor. Fakat bunları uygularken bile doktora danışmakta fayda var. Çünkü her insanın dişleri ve diş yapısı birbirinden farklıdır.


Yayımlandı

kategorisi