bağ bahçe ile ilgili görsel sonucu

İmarı Olmayan Zeytinlik Bağ Bahçe Ve Tarlaya Ev Yapılabilir Mi? 2017-2018

Eğer satın almayı düşündüğünüz ama henüz imar izni olmayan bir zeytinlik, bağ-bahçe veya tarla varsa ve buraya bir ev yapmayı düşünüyorsanız, aklınıza takılan tüm soruları cevaplıyoruz.

bağ bahçe ile ilgili görsel sonucu

Tüm tarlalara, bağ-bahçelere veya zeytinlik alanlarına arazinin sadece 5’i kadar ev yapma izni veriyorlar. Eğer imar izni olmayan 4 dönümlük bir yer alacaksanız, bunun 200 metrekaresine ev yapabilirsiniz. Fakat bazı özel izinlerin bulunduğu bölgelerde 10’a kadar izin verilebiliyor. Daha net bir bilgi sahibi olmak için arazinin bağlı olduğu belediyeye giderek bilgi alabilirsiniz.

Fakat imar izni olmayan bir tarlaya, bağ bahçeye yada zeytinliğe ev yapacaksanız, bu arazinin bir yola cephesinin olması gerekiyor. Üstelik bu cephenin de en az 25 metre uzunluğunda olması gerekiyor.

Eğer 10 dönüm arazi satın alıp da buraya 5 kuralına göre 500 metrekarelik bir yapı yaparım diye düşünüyorsanız, yine yanılıyorsunuz.

Çünkü kaç dönüm satın alırsanız alın, imar izni olmayan bağ-bahçe, zeytinlik ve tarlaya en fazla 250 metrekare ev yapabilirsiniz ve en fazla 2 kat olabiliyor. Eğimli arazilerde eğimden dolayı bir kat daha kazanabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi