Esnaf kefalet kredi borcu ödenmezse ne olur?

Esnaf kefalet kredi borcu ödenmezse ne olur?

Sıkça sorulan sorular bölümümüzde bu defa “Esnaf kefalet kredi borcu ödenmezse ne olur?” sorusunu kısaca cevaplıyoruz.

Ekonomik krizin baş gösterdiği son yıllarda esnaflarımız düşük faizli kredi alabilmek için mecburen Esnaf ve Kefalet odalarına başvuruyor. Her ne kadar faizi düşük kredi çekmiş olsa da, mazot fiyatlarından her türlü şeye tutun her gün zam geldiği için esnaflarımız yine de bu kredileri ödemekte zorlanıyor ve zaman zaman ödeyemiyor. Peki borç ödenmediği takdirde ne yapılır?

Soru: Esnaf kefalet kredi borcu ödenmezse ne olur yasal süreç nasıl ilerler?

Esnaf kefalet borç ödenmezse mecburen kefil olan kişi borcu ödemek zorunda kalır. Eğer kefil olan kişi borcu ödeyemezse o zaman sicili bozulur ve yasal işlem başlar yani mahkemelik olur.

Eğer esnaf kefalet kredi bordu ödenmezse sırayla şunlar olur yani süreç aşağıdaki şekilde ilerler:

  1. Esnafın aldığı kredinin geri ödenmesinde gecikme olursa, 30. gün itibariyle KGF’ye ilgilendirme bilgilendirme banka tarafından yapılır.
  2. Bilgilendirme ardından takip işlemleri 90. günden sonra başlamaktadır.
  3. 90. gün dolduktan sonra banka, kendi avukatlarına ilgili işletmenin bilgi ve kredi dosyalarını ulaştırır. Böylece KGF tazmin takibi başlar.
  4. Bu takip sürecinde bir takım bilgiler KGF’den talep edilir.
  5. Eğer eksiklik yer almıyorsa KGF işletmeye kefil olduğu miktarı, takip hesabından düşülmesi koşuluyla finans kurumuna yollar. Banka da tutarı alacaktan mahsup eder.

Yukarıda kısa ve öz bir şekilde Esnaf kefalet kredi borcu ödenmezse ne olur şeklindeki soruyu yanıtladık. Benzer sorular için aşağıdaki diğer sorulara bakınız. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür eder iyi günler dileriz.


Yayımlandı

kategorisi