Atam Dedim Atılmıyor

Atam Dedim Atılmıyor: Mehmet Seske’nin Unutulmaz Şarkısı

Giriş

Mehmet Seske’nin 1993 yılında çıkardığı “Beni Dertten Derde Saldın” albümünde yer alan “Atam Dedim Atılmıyor” şarkısı, Türk halk müziğinin en sevilen ve en çok dinlenen şarkılarından biridir. Şarkı, Atatürk’e olan sevgi ve bağlılığı dile getiren duygusal bir eserdir.

Şarkının Yapısı ve Anlamı

Şarkı, “Atam dedim atılmıyor, / Kalbimden sökülmüyor, / Gözümden silinmiyor, / Atatürk’üm benim” dizeleri ile başlar. Şarkıcı, Atatürk’ün aziz hatırasının yüreğinde, gözlerinde ve zihninde her zaman canlı olduğunu ifade eder. Atatürk’ün yokluğuyla yaşadığı derin acıyı da şu dizeler ile dile getirir:

“Atam sen gittin gideli, / Canım çok yanıyor, / Gözümden kan geliyor, / Atatürk’üm benim.”

Şarkı, Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin önemini ve değerini de vurgular. Şarkıcı, Atatürk’ün sayesinde Türkiye’nin bağımsız ve özgür bir ülke haline geldiğini söyler. Bu dizeler ile Atatürk’ün Türkiye için yaptığı büyük hizmetleri de hatırlatır:

“Atam sen olmasaydın, / Türkiye olmazdı, / Bizler olmazdık, / Atatürk’üm benim.”

Şarkının Etkileri

“Atam Dedim Atılmıyor” şarkısı, yayınlandığı günden itibaren Türk halkının büyük beğenisini kazanmıştır. Şarkı, Atatürk’e olan sevgi ve bağlılığı dile getiren duygusal sözleri ile insanların kalbine dokunmuştur. Şarkı, özellikle 1990’lı yıllarda gençlik arasında çok popüler olmuştur.

Şarkı, günümüzde de hala en çok sevilen ve en çok dinlenen Atatürk şarkılarından biridir. Şarkı, Atatürk’ü anma ve onu yaşatma etkinliklerinde de sıklıkla çalınır.

Şarkının Sözleri

Atam dedim atılmıyor,
Kalbimden sökülmüyor,
Gözümden silinmiyor,
Atatürk’üm benim.

Atam sen gittin gideli,
Canım çok yanıyor,
Gözümden kan geliyor,
Atatürk’üm benim.

Sen olmasaydın,
Türkiye olmazdı,
Bizler olmazdık,
Atatürk’üm benim.

Sen verdin bize,
Özgürlüğü, bağımsızlığı,
Sen kurdun bize,
Bu güzel Cumhuriyeti.

Sen öğrettin bize,
Barışsever olmayı,
Sen gösterdin bize,
Aydınlık bir yolu.

Atam dedim atılmıyor,
Kalbimden sökülmüyor,
Gözümden silinmiyor,
Atatürk’üm benim.

Şarkının Yorumu

“Atam Dedim Atılmıyor” şarkısı, Mehmet Seske’nin Atatürk’e olan sevgi ve bağlılığını en güzel şekilde ifade eden eserlerinden biridir. Şarkı, Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin önemini ve değerini de vurgular. Şarkı, Atatürk’ü anma ve onu yaşatma etkinliklerinde de sıklıkla çalınır.

Şarkı, Türk halk müziğinin en sevilen ve en çok dinlenen şarkılarından biri olmasının birkaç nedeni vardır. Birincisi, şarkının sözleri çok duygusal ve etkileyicidir. İkincisi, şarkının melodisi de çok güzel ve akılda kalıcıdır. Üçüncüsü, şarkının Atatürk’e olan sevgi ve bağlılığı dile getirmesi, Türk halkının büyük beğenisini kazanmıştır.

“Atam Dedim Atılmıyor” şarkısı, Atatürk’ü seven ve onu anmak isteyen herkes için önemli bir eserdir. Şarkı, Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin önemini ve değerini de hatırlatan değerli bir mirastır.


Yayımlandı

kategorisi