Ana Sayfa Eğitim Üniversitede Kopya Çekmenin Cezası 2018-2019

Üniversitede Kopya Çekmenin Cezası 2018-2019

Eğer yakalanırsanız gözetmen öğretmen sizi sınıfın önünde rezil eder ve aşağılar. Eğer ilk defa kopya çekerken yakalanmışsanız, büyük ihtimalle uyarı alarak yırtarsınız. Ama gözetmen öğretmen daha farklı cezalar da verebilir.

Mesela gözetmen öğretmenle tanışıklığınız yada sohbetiniz varsa, sadece sınav kağıdını alır ve sizin için sınav biter. Bu şekilde kurtulabilirsiniz. Eğer öğretmen sizi hiç tanımıyorsa, kağıdınıza renkli kalemle kopya çekti diye not yazabilir ve ilgili yere teslim ederek tutanak tutulmasını sağlayabilir.

Tutanak tutulursa iş oldukça ciddiye biner ve mutlaka bir ceza verilir. Eğer şansınız varsa 1 hafta uzaklaştırma cezasıyla yırtarsınız. Fakat işler kötü giderse bir ay yada altı aya kadar uzaklaştırma alabilirsiniz. Böylece kaçırdığınız sınavlar ve dersler yüzünden büyük ihtimalle okulunuz bir sene uzar.

Üstelik geri döndüğünüz zaman artık öğretmenlerin gözü üzerinizde olur ve psikolojik olarak sınavlarda kendinizi rahatsız hissedersiniz. Eğer bir daha kopyadan yakalanırsanız, okuldan atılma tehlikesi bile olabilir.

Ama normalde okuldan atılma olayı yalnızca üst üste verilen cezaların sonucunda ve yalnızca yönetim kurulu tarafından karar verilirse gerçekleşebilir.