Uçuk Tedavisi 2017 Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Doç. Dr. Zekayi Kutlubay uçuk tedavisi hakkında bilgiler verdi:

Öncelikle uçuğa neden olan vücutta bir rahatsızlık veya eksiklik varsa, bunun düzeltilmesi gerekir. Yani uçuğun ortaya çıkmasını kolaylaştıran bilinen bir faktör varsa, öncelikle o tetikleyicinin tedavi edilmesi gerekir. Örneğin vücutta çinko eksikliği, demir eksikliği veya kansızlık varsa, ilk olarak bunun tedavisi yapılır.

Ayrıca eğer hasta dudaklarıyla çok oynuyorsa, derisini çok kaşıyorsa, uğraşıyorsa, koparıyorsa, ısırıyorsa mutlaka bu huyundan vazgeçmesi gerekir.

Eğer hasta güneşe çıktığı zaman uçuk ortaya çıkıyorsa, o zaman dışarı çıkmadan önce koruyucu krem sürmesi iyi olacaktır.

Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Doç. Dr. Zekayi Kutlubay uçuğu tedavi etmek için hastalara bir takım sürme ilaçlar verildiğini söylüyor.

Bu sürme ilaçlarda (kremlerde) uçuk virüsüne karşı anti-viral maddeler bulunmaktadır ve tedavi edici özeliği vardır.

Yine eczaneden satın alacağınız bazı uçuk kremleri ve uçuk losyonları tedaviyi kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır. Bu krem ve losyonların içinde anti-viral maddeler olabileceği gibi, uçuğun çıktığı bölgedeki bağışıklık sistemini güçlendirmek için yeşil çay ekstreleri de olabilir.

Eğer hastada uçuk çok yaygınsa ve sürekli çıkıyorsa, o zaman ağızdan hap yoluyla veya iğne yoluyla hastaya sistemik tedavi uygulanır.


Yayımlandı

kategorisi