Ölü Yaprak Vuruşu Kim Buldu

Ölü Yaprak Vuruşu: Kim Buldu? Nasıl Yapılır?

Giriş

Futbol, dünyanın en popüler sporlarından biridir. Bu sporda gol atmanın birçok farklı yolu vardır. Bunlardan biri de serbest vuruşlardır. Serbest vuruşlarla gol atmak oldukça zordur. Ancak, bazı futbolcular bu vuruşu o kadar ustalıkla yaparlar ki, kaleciler için neredeyse imkansızdır. Bu futbolculardan biri de Michel Platini’dir. Platini, serbest vuruşlardaki ustalığıyla “ölü yaprak vuruşu” adıyla bilinen bir tekniği geliştirmiştir.

Ölü Yaprak Vuruşu Nedir?

Ölü yaprak vuruşu, topu yere paralel olarak yerden süzülerek kaleye gönderme tekniğidir. Bu vuruşta, top kaleci tarafından görülemez ve engellemesi zordur.

Ölü Yaprak Vuruşunun Tarihçesi

Ölü yaprak vuruşunun ilk olarak kimin tarafından bulunduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak, bu tekniğin ilk olarak Brezilyalı futbolcu Didi tarafından kullanıldığı tahmin edilmektedir. Didi, 1950’li ve 1960’lı yıllarda Brezilya milli takımı ve Santos FC forması giymiştir. Didi, serbest vuruşlardaki ustalığıyla tanınırdı ve bu tekniği sıklıkla kullanırdı.

Ölü yaprak vuruşunun modern versiyonunun ise Michel Platini tarafından geliştirildiği düşünülmektedir. Platini, 1970’li ve 1980’li yıllarda Juventus ve Fransa milli takımı forması giymiştir. Platini, serbest vuruşlardaki ustalığıyla dünya çapında ün kazanmıştır. Platini, ölü yaprak vuruşunu daha da geliştirerek, bu tekniği gol atmanın en etkili yollarından biri haline getirmiştir.

Ölü Yaprak Vuruşunun Yapılışı

Ölü yaprak vuruşunu yapmak için öncelikle topu doğru bir şekilde yere yerleştirmek gerekir. Top, kaleye yaklaşık 15-20 metre uzaklıkta ve kalecinin görüş açısının dışında olmalıdır. Topu yere yerleştirdikten sonra, topa vuracak ayağın topun altında olması gerekir. Ayak, topun altına vururken, topa hafif bir şekilde dokunulur. Bu sayede, top yere paralel olarak süzülür.

Ölü yaprak vuruşunda, topa vurulan açı da önemlidir. Topa vurulan açı ne kadar büyük olursa, top o kadar yüksekten düşer. Topun yüksekten düşmesi, kalecinin topu görmesini ve engellemesini zorlaştırır.

Ölü Yaprak Vuruşunun Avantajları

Ölü yaprak vuruşunun birçok avantajı vardır. Bu vuruşun en büyük avantajı, kaleci tarafından görülmesinin zor olmasıdır. Bu sayede, kaleci topu engellemekte zorlanır ve gol atılma olasılığı artar. Ölü yaprak vuruşunun bir diğer avantajı ise, uzun mesafelerden bile gol atmayı mümkün kılmasıdır.

Ölü Yaprak Vuruşunun Dezavantajları

Ölü yaprak vuruşunun bazı dezavantajları da vardır. Bu vuruşun en büyük dezavantajı, uygulanmasının zor olmasıdır. Bu vuruşu yapabilmek için, topa doğru açıyla ve doğru güçte vurmak gerekir. Ölü yaprak vuruşunun bir diğer dezavantajı ise, topa vurulan açının çok büyük olması durumunda, top kalenin üzerinden gidebilir.

Ölü Yaprak Vuruşunu Yapan Ünlü Futbolcular

Michel Platini, ölü yaprak vuruşunu en iyi yapan futbolculardan biridir. Platini, kariyeri boyunca bu vuruşla birçok gol atmıştır. Platini’nin yanı sıra, ölü yaprak vuruşunu yapan diğer ünlü futbolcular arasında David Beckham, Roberto Carlos, Cristiano Ronaldo ve Hakan Şükür yer almaktadır.

Sonuç

Ölü yaprak vuruşu, futbolda gol atmanın en etkili yollarından biridir. Bu vuruşun doğru bir şekilde yapılması için, bol bol antrenman yapmak gerekir. Ölü yaprak vuruşunu yapabilmek, bir futbolcu için önemli bir yetenektir.


Yayımlandı

kategorisi