Izmir Il Içi Atama Sonuçları 2021

2021 İzmir İl İçi Atama Sonuçları

2021 yılı İzmir il içi atama sonuçları, 2 Ağustos 2021 tarihinde açıklandı. Atama sonuçları, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün internet sitesinden duyuruldu.

Atama sonuçlarına göre, İzmir’de görev yapan 2.838 öğretmen, il içi isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulundu. Bu başvurulardan 2.573’ü kabul edildi.

Atama sonuçlarına göre, en çok öğretmen atama talebi İzmir merkez ilçelere oldu. Bu ilçelerden Konak’a 357, Bornova’ya 297, Karşıyaka’ya 248, Buca’ya 219, Gaziemir’e 199, Çiğli’ye 183, Menderes’e 148, Narlıdere’ye 139, Bayraklı’ya 137 öğretmen atandı.

İlçeler arasında en az öğretmen atama talebi ise Kınık, Beydağ, Kiraz, Karaburun, Seferihisar, Foça, Güzelbahçe, Selçuk, Ödemiş ilçelerine oldu. Bu ilçelere 10’dan az öğretmen atandı.

Atama sonuçlarına göre, İzmir’de görev yapan 1.765 öğretmen, aynı ilçede farklı bir okula atandı. 813 öğretmen ise farklı bir ilçeye atandı.

Atama sonuçlarına ilişkin değerlendirme yapan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, atamaların, eğitim öğretimin kalitesini artırmaya yönelik olduğunu söyledi. Yahşi, “Atama sonuçları, öğretmenlerimizin taleplerini ve ihtiyaçlarımızı dikkate alarak belirlendi. Atamalarla, öğretmenlerimizin kariyer gelişimine ve eğitim öğretimin kalitesinin artmasına katkı sağlamış olacağız” dedi.

Atama Sonuçlarına İlişkin Talepler

Atama sonuçlarına ilişkin bazı öğretmenler, sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Öğretmenler, atama sonuçlarının adaletsiz olduğunu, bazı ilçelerde öğretmen ihtiyacının karşılanmadığını, bazı ilçelerde ise fazla öğretmen ataması yapıldığını ifade etti.

Öğretmenler, atama sonuçlarının belirlenmesinde, öncelikle öğretmen ihtiyacının dikkate alınmasını, ihtiyaç fazlası öğretmen atamalarının yapılmamasını talep etti.

Atama Sonuçlarına İlişkin Değerlendirmeler

Atama sonuçlarına ilişkin yapılan değerlendirmelerde, atamaların genel olarak adaletli olduğu, ancak bazı ilçelerde öğretmen ihtiyacının karşılanmadığı, bazı ilçelerde ise fazla öğretmen ataması yapıldığı ifade edildi.

Değerlendirmelerde, atama sonuçlarının belirlenmesinde, öncelikle öğretmen ihtiyacının dikkate alınması, ihtiyaç fazlası öğretmen atamalarının yapılmaması gerektiği vurgulandı.

Atama Sonuçlarına İlişkin Öneriler

Atama sonuçlarına ilişkin yapılan değerlendirmelerde, atama sonuçlarının belirlenmesinde, aşağıdaki öneriler dikkate alınabilir:

  • Atamalarda, öncelikle öğretmen ihtiyacının dikkate alınması gerekir.
  • İhtiyaç fazlası öğretmen atamalarının yapılmaması gerekir.
  • Atamalarda, öğretmenlerimizin kariyer gelişimi de dikkate alınmalıdır.
  • Atama sonuçlarının belirlenmesinde, şeffaflık ve katılımcılık esas alınmalıdır.

Sonuç

2021 İzmir il içi atama sonuçları, genel olarak adaletli olduğu, ancak bazı ilçelerde öğretmen ihtiyacının karşılanmadığı, bazı ilçelerde ise fazla öğretmen ataması yapıldığı ifade edilebilir. Atama sonuçlarına ilişkin yapılan değerlendirmelerde, atama sonuçlarının belirlenmesinde, öncelikle öğretmen ihtiyacının dikkate alınması, ihtiyaç fazlası öğretmen atamalarının yapılmaması gerektiği vurgulandı.


Yayımlandı

kategorisi