Izmir Elektrik Fatura Sorgulama

İzmir’de Elektrik Fatura Sorgulama

İzmir, Türkiye’nin en büyük üçüncü şehridir. 2023 yılı nüfusu yaklaşık 4 milyondur. İzmir’de elektrik dağıtımını Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. (GDZ) ve İzmir Elektrik Dağıtım A.Ş. (İZEDAŞ) gerçekleştirmektedir. Bu iki şirket, elektrik faturası sorgulama ve ödeme işlemlerini farklı kanallardan sunmaktadır.

İnternet Üzerinden Sorgulama

İzmir’de elektrik faturası sorgulama işlemini internet üzerinden gerçekleştirmek için, öncelikle elektrik dağıtım şirketinin web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. GDZ ve İZEDAŞ web sitelerinde, fatura sorgulama bölümü bulunmaktadır. Bu bölüme giriş yaparak, sözleşme hesap numaranızı veya tesisat numaranızı girerek fatura bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

GDZ Elektrik Dağıtım

GDZ Elektrik Dağıtım web sitesinde fatura sorgulama işlemini yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. GDZ Elektrik Dağıtım web sitesine giriş yapın.
 2. “Fatura İşlemleri” sekmesine tıklayın.
 3. “Borç Sorgulama” butonuna tıklayın.
 4. Sözleşme hesap numaranızı veya tesisat numaranızı girin.
 5. “Sorgula” butonuna tıklayın.

İZEDAŞ

İZEDAŞ web sitesinde fatura sorgulama işlemini yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. İZEDAŞ web sitesine giriş yapın.
 2. “Fatura İşlemleri” sekmesine tıklayın.
 3. “Borç Sorgulama” butonuna tıklayın.
 4. Sözleşme hesap numaranızı veya tesisat numaranızı girin.
 5. “Sorgula” butonuna tıklayın.

Çağrı Merkezinden Sorgulama

Elektrik faturası sorgulama işlemini çağrı merkezinden gerçekleştirmek için, elektrik dağıtım şirketinin çağrı merkezini aramanız gerekmektedir. GDZ Elektrik Dağıtım çağrı merkezi numarası 0850 800 0 186’dır. İZEDAŞ çağrı merkezi numarası 0850 575 00 01’dir. Çağrı merkezini arayarak, sözleşme hesap numaranızı veya tesisat numaranızı vererek fatura bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

SMS ile Sorgulama

GDZ Elektrik Dağıtım, SMS ile fatura sorgulama hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak için, cep telefonunuzdan 7544’e “GDZ” yazıp boşluk bırakarak sözleşme hesap numaranızı veya tesisat numaranızı göndermeniz gerekmektedir. İZEDAŞ, SMS ile fatura sorgulama hizmeti sunmamaktadır.

Fatura Ödeme Noktaları

Elektrik faturanızı, aşağıdaki noktalardan ödeyebilirsiniz:

 • Banka şubeleri
 • PTT şubeleri
 • İnternet bankacılığı
 • Mobil bankacılık
 • Elektrik dağıtım şirketi vezneleri
 • Fatura ödeme noktaları

Fatura Ödeme Talimatı Verme

Elektrik faturanızı, düzenli olarak ödemek için fatura ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu sayede, faturalarınız otomatik olarak ödenecektir. Fatura ödeme talimatı vermek için, elektrik dağıtım şirketinin web sitesini veya çağrı merkezini kullanabilirsiniz.

Fatura Ödeme Ertelemesi

Elektrik faturanızı ödeyemeyecek durumdaysanız, fatura ödeme erteleme talebinde bulunabilirsiniz. Bu talebinizi, elektrik dağıtım şirketinin web sitesi veya çağrı merkezi üzerinden yapabilirsiniz. Fatura ödeme erteleme talebiniz, şirketin değerlendirmesine tabidir.

Elektrik Faturası Ödeme Tarihleri

İzmir’de elektrik faturalarının ödeme tarihleri, her ayın 1’i ve 16’sıdır. Faturanızı, bu tarihler arasında ödeyebilirsiniz. Faturanızı son ödeme tarihinde ödemezseniz, gecikme faizi uygulanacaktır.

Sonuç

İzmir’de elektrik faturası sorgulama ve ödeme işlemini, internet üzerinden, çağrı merkezinden, SMS ile veya fatura ödeme noktalarından gerçekleştirebilirsiniz. Fatura ödeme talimatı vererek, faturalarınızı düzenli olarak ödeyebilirsiniz. Fatura ödeme erteleme talebinde bulunarak, faturanızı ödeyemeyecek durumdaysanız, ödemenizi erteletebilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi