dondurma-tarifi

Evde En Güzel Dondurma Nasıl Yapılır? 2018 Gerçek ve Doğal Dondurma Tarifi

Marketlerde satılan hazır dondurmalara pek çok açıdan tehlikeli ve zararlı olabiliyor. Bu tarz dondurmaların üretim ve saklama koşulları veya içerdiği koruyucu maddeler yönünden birçok hastalığa davetiye çıkardığı da aşikar.

Eğer bunları kafaya takan ve bu nedenle dondurmadan uzak duran insanlardansanız, ama bir yandan da canınız dondurma çekiyorsa, kendi evinizde sağlıklı ve lezzetli dondurmaları çok kolayca yapabileceğinizi söyleyelim.

Evinizde doğal dondurma yaparken bunlara dikkat ediniz.

Kaliteli ve sağlıklı bir süt yani doğal bir süt kullanınız. Keçi sütü olması tavsiye edilir. Ama inek sütü da gayet tabi olabilir.

Eğer doğal süt bulamıyorsanız, günlük süt kullanabilirsiniz. Fakat yanında kesinlikle bir süt kreması kullanmanız şart.

Gerçek bir salep yani doğal salep bulmanız lazım. Markette satılan hazır saleplerde nişasta vardır. Bu nedenle aktara giderek doğal salep alınız.

Dondurmaya katmayı planladığınız meyveler, çikolata ve kuruyemiş gibi malzemeler kesinlikle taze olmak zorundadır. Aksi takdirde dondurmanın tadını bozacağından emin olabilirsiniz.

Dondurma yapımında en önemli noktalardan birisi de çok iyi karıştırmaktır. Sürekli olarak dondurmayı karıştırıp buzluğa koyacaksınız ve tekrar çıkartıp tekrar karıştırıp yeniden buzluğa koyacaksınız. Yaklaşık 4 saat veya 5 saat bu şekilde buzlukta durması gerekiyor ve böylece macunumsu bir kıvama kavuşacaktır.

dondurma-tarifi

Ev Yapımı Sade Dondurma Nasıl Yapılır?

  1. Gereken Malzemeler Listesi:
  2. 2 litre tam yağlı süt
  3. 2 tatlı kaşığı salep
  4. 2,5 su bardağı toz şeker
  5. 1 paket vanilya (arzuya göre meyve aroması, fındık, fıstıki badem vs. atılabilir)

Evde gerçek ve doğal dondurma yapılışı:

Vanilya, salep ve 2 kaşık toz şeker karıştırılır. Bir bardak süt karışıma eklenir ve tozlar çözdürülür ve bir kenarda bekletilir.

Kalan süt bir tencereye alınır ve kaynatılır. Kaynayan süte toz şeker eklenir. Sonra kenarda bekletilen karışım yavaş yavaş karıştırılarak eklenir. Süt kısık ateşte 30-35dakika karıştırılarak pişirilir. Karıştırırken ara sıra savurmak önemlidir.

Ocaktan alınan süt 5 dakika arayla sürekli karıştırılır. Süt ılıyınca ağzı kapatılır ve buzluğa atılır. Dondurucudaki dondurma 1-2 saatlik arayla çıkartılıp çırpılır. (Mikserle çırpılabilir.) Katılaştıktan sonra bir tahta kaşıkla döverek karıştırmaya devam edilir. Kaşıkla dahi karıştırılamayacak kıvama gelmişse olmuş demektir.

Dondurma hazır, ister kupta ister külahta servis edebilirsiniz. Afiyet Olsun!


Yayımlandı

kategorisi