Ana Sayfa Spor En İyi Dövüş Sporu Hangisi?

En İyi Dövüş Sporu Hangisi?

1. Karate  (Karete)

Karate

Japonca’da boş el anlamına gelen Karate en popüler dövüş sanatları içinde yer alır.

Japonya’nın Okinawa adasında ilk olarak ortaya çıkan bu spor aslında 1900’lerin başına kadar Japonya halkı tarafından pek bilinmeyen ve tutulmayan bir spordu. Fakat büyük usta Master Gichin Funakoshi kendini savunma tekniklerini basitleştirerek ve felsefik bir bakış açısı kazandırarak bu spora hayat verdi.

Karate’nin pek çok stili bulunuyor. Fakat hepsinde ortak olan yumruklar ve tekmelerdir. Bugün dünyanın her yerinde karate okulu bulunmaktadır.

2. Tae Kwon Do [Tekvando]

Taekwondo

Kore dilinde el ve ayak yolu anlamına gelen Tea Kwon Do, Türkçe’ye okunduğu gibi yani Tekvando olarak geçmiştir.

Fakat bu sporda ellerden daha çok ayaklar kullanılmaktadır. Çünkü bu sporun hocalarına göre ayaklar ellere göre daha uzun ve daha güçlüdür. Her yaştan kadın ve erkekler tüm dünyada yaygın olarak tekvando sporuyla ilgilenmektedir. Artık olimpiyatlarda da yer alan ünlü bir spor dalıdır.

3. Judo

Judo

Judo’nun anlamı “nazik yol” demektir ve 19. yüzyılın sonlarına doğru Japonya’da ortaya çıkan bir modern dövüş sanatıdır.

Jigaro Kano tarafından yaratılmıştır. Aslında bu adam önce Jujutsu isimli dövüş sanatıyla uğraşmış ama tatmin olmayınca kendi sistemini geliştirmiştir. Bu sporun teknikleri nedeniyle sporu yapan kişinin gücü ve boyu yani ağırlığı önemsizdir.

Olimpiyatlara girmeyi başaran Judo’da amaç rakibi yere düşürmek veya rakibi kurtulamayacağı bir şekilde kıskıvrak yakalamak yani sıkıştırmaktır. Ayakta kalmanın ve dengeyi sağlamanın büyük önem taşıdığı bu spor oldukça ünlü bir hale gelmiştir.

4. Kung Fu (Wushu) 

Kung Fu

Aslında Kung Fu terimi tam olarak Çin dövüş sanatlarını ifade etmez. Kung Fu’nun anlamı bir şeyi yapma becerisidir. Daha doğru bir terim ise Wushu’dur ve günümüzde modern Çin dövüş sanatlarını ifade etmek için kullanılır.

Kung Fu’nun binlerce yıl önce bir budist rahip tarafından meditasyona yardımcı olması amacıyla yaratıldığına inanılmaktadır. Kung Fu’nun çok sayıda farklı stili bulunuyor. En ünlü Kung Fu stilleri ise Shaolin, Wing Chun ve Tai Chi’dir.