Ek Atama Olacak Mı 2021

2021 Ek Atama Olacak mı?

2021 yılında ek öğretmen ataması olacak mı sorusu, öğretmen adaylarının ve öğretmenlerin gündeminde yer almaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından henüz bu konuda resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, konunun gündemde olması ve çeşitli spekülasyonların ortaya çıkması, bu sorunun önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Ek Atama Nedir?

Ek atama, bir önceki atama döneminde boş kalan kadrolara yapılan atama olarak tanımlanabilir. MEB, her yıl ihtiyaç duyulan branşlar ve bölgeler için öğretmen atama planlamasını yapar. Bu planlama doğrultusunda, belirlenen kontenjanlar için atama yapılır. Ancak, çeşitli nedenlerle bu kontenjanlardan boş kalan kadrolar olabilir. Bu boş kalan kadrolara, ek atama yoluyla öğretmen ataması yapılabilir.

2021’de Ek Atama Neden Önemli?

2021 yılında ek atama yapılmasının çeşitli nedenleri bulunuyor. Bunlardan en önemlisi, atanamayan öğretmen sayısının artmasıdır. MEB tarafından 2021 yılında yapılan ilk atama döneminde 20 bin öğretmen ataması gerçekleştirildi. Ancak, bu sayı, atanamayan öğretmen sayısını karşılamaya yetmedi. 2021 KPSS Lisans sonuçlarına göre, 170 bin aday atanamayan öğretmen statüsünde yer alıyor. Bu durumda, ek atama yapılması, atanamayan öğretmen sayısının bir nebze de olsa azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Diğer bir neden ise, okulların öğretmen ihtiyacıdır. MEB tarafından yapılan araştırmalara göre, Türkiye genelinde öğretmen açığı bulunuyor. Bu açığı kapatmak için ek atama yapılması gerekiyor.

2021 Ek Atama Yapılacak mı?

2021 yılında ek atama yapılıp yapılmayacağı konusunda henüz kesin bir bilgi yok. Ancak, MEB tarafından yapılan açıklamalar ve konunun gündemde olması, ek atama ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.

MEB tarafından 2021 yılı öğretmen atama planlaması henüz açıklanmadı. Ancak, planlama açıklandıktan sonra, ek atama yapılıp yapılmayacağı da belli olacak.

Ek Atama Şartları Nelerdir?

Ek atama için başvuru yapacak adayların, aşağıdaki şartları taşıması gerekiyor:

  • 2021 KPSS Lisans sınavına girmiş olmak ve sınavdan en az 70 puan almış olmak.
  • Ortaöğretim, önlisans veya lisans düzeyinde eğitim veren örgün öğretim kurumlarından mezun olmak.
  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak.

Ek Atama Başvuru Süreci

Ek atama başvuruları, MEB tarafından açıklanacak takvime göre yapılacaktır. Başvurular, elektronik ortamda yapılacaktır.

Ek Atama Sonuçları

Ek atama sonuçları, MEB tarafından açıklanacaktır. Sonuçlar, MEB’in resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecektir.

Ek Atama Sonuçlarına İtiraz

Ek atama sonuçlarına itiraz etmek isteyen adaylar, sonuçların açıklanmasından itibaren 15 gün içinde, MEB’e yazılı olarak başvurabilirler.

Sonuç

2021 yılında ek atama olacak mı sorusu, henüz kesin olarak cevaplanmış bir soru değil. Ancak, MEB tarafından yapılan açıklamalar ve konunun gündemde olması, ek atama ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Ek atama yapılıp yapılmayacağı konusunda kesin bilgi, MEB tarafından yapılacak olan açıklamayla belli olacak.


Yayımlandı

kategorisi