Ceylin İsminin Anlamı Nihat Hatipoğlu

Ceylin İsminin Anlamı Nihat Hatipoğlu

İsimlerin dinimizce ne kadar uygun olduğu sürekli tartışılan bir konu. Bu sayfada Ceylin İsminin Anlamı Nihat Hatipoğlu yorumuyla sizlere sunuyoruz.

Hz. Muhammed tüm çocuklara güzel isim konulmasını tavsiye etmiştir.

Ceylin İsminin Anlamı Nihat Hatipoğlu’na Göre Nedir ve Caiz midir?

Çoğu yerde Ceylin’in anlamı ‘Cennet kapısı’ olarak belirtilmiştir. Fakat Ceylin Kuran-ı-Kerim’de geçmeyen ve ‘Cennet kapısı’ anlamına gelmeyen bir isimdir! Cennetin sekiz kapısı vardır: Salat Cihad Reyyan Sadaka Hac Af Eymen ve Zikir-İlim kapısı. Gördüğünüz gibi Ceylin bu kapılar arasında yer almıyor.
Ceylin Ingiliz bir isim olan Jaylin’in Türkçeleştirilmiş halidir. Jaylin ‘sakin’ manasına gelen bir isimdir. Ceylin veya Jaylin ismini koymak bir Müslüman için uygun değildir.
Ceyl Farsçada ‘yengeç’ demek. Ceylin’in baska bir anlami: yengeç yuvasi.

Ceylin isminin kelime anlamı nedir?

Yengeç veya yengeç yuvası anlamın agelir.

Ceylin ne demek Diyanet?

Diyanet’in Ceylin ismiyle ilgili yaptığı özel bir açıklama yoktur.

Fakat çok dikkatli olun çünkü İnternette “Cennetin kapısı , cennete açılan kapı” olarak geçmektedir fakat bu yanlış bir veridir. Kuran’da ve hadislerde bu bilgi kesinlikle yoktur.

Ceylin isminin “cennet kapısı” anlamı bulunması sebebi ile insanlar tarafından Kur’an-ı Kerim içerinde geçiyor olduğu düşünülüyor, fakat zannedilenin aksine Ceylin ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir.

Ceylin ismi konulabilir mi?

Hayır, yukarıda birkaç farklı yerde bahsedildiği gibi, Ceylin isminin anlamı yanlış anlaşılmıştır ve güzel bir manası olduğu zannedilmiştir. Fakat bu hatalıdır. Ceylin ismi caiz değil.

Ceylin ismi yengeç demektir. Ceylin isminin anlamı yengeç ile aynı anlama geliyor. Ayrıca yengeç yuvası olarak da isim anlamı olduğu belirtilir. Ceylin isminin kökeni ise Farsçadır.
Bebek bekleyen ve doğacak çocuklarına isim arayan bazı ebeveynlerin aklında bu ismin Kur‘an’da yer alıp almadığı sorusu bulunmaktadır. Bu bağlamda Ceylin isminin Kur‘an-ı Kerim’de yer almadığı bilinmektedir.
Ceylin Farsça kökenli bir kadın ismidir.


Yukarıda Ceylin İsminin Anlamı Nihat Hatipoğlu ve diyanet işlerine göre verilmiştir. Ayrıca Ceylin isminin Kurandaki yer, anlamı ve çocuklara bu ismin konulmasında bir sakınca olup olmadığı konusunda detaylı bilgiler paylaşılmıştır. Beğenirseniz lütfen sosyal medyada paylaşınız.

Yayımlandı

kategorisi