Ataya Ağıt Sözleri

2022 Atama Takvimi

2022 yılı öğretmen atama takvimi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 Temmuz 2022 tarihinde açıklandı. Buna göre, 20 bin öğretmen ataması için ön başvurular 18-26 Temmuz tarihleri arasında, sözlü sınava başvurular 29-3 Ağustos tarihleri arasında, sözlü sınav sonuçları 16 Ağustos tarihinde, atama tercihleri 27-31 Ağustos tarihleri arasında, atama sonuçları ise 1 Eylül tarihinde açıklanacak.

Atama Kılavuzu ve Başvuru İşlemleri

Atama takvimi kapsamında yapılacak olan öğretmen atamalarına ilişkin kılavuz, MEB’in internet sitesinde yayınlanacak. Adayların kılavuzu dikkatlice incelemeleri ve başvuru işlemlerini kılavuzda belirtilen tarihlerde tamamlamaları gerekiyor.

Atama başvuruları, MEB’in “https://www.meb.gov.tr” internet adresinden online olarak yapılacak. Başvuru için adayların, e-Devlet şifresine sahip olmaları gerekiyor.

Sözlü Sınav

Atama başvuruları sonucunda başarılı olan adaylar, sözlü sınava tabi tutulacak. Sözlü sınav, 1-13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sözlü sınava katılacak adayların sınav merkezleri, 29 Temmuz tarihinde MEB’in internet sitesinde ilan edilecek.

Sözlü sınavda adaylara, 20 sorudan oluşan bir test uygulanacak. Test soruları, Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Genel Kültür alanlarından olacak. Test sorularında adayların bilgi birikimi, yorumlama becerisi ve genel kültür düzeyi ölçülecek.

Atama Tercihleri

Sözlü sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından, adaylar 27-31 Ağustos tarihleri arasında atama tercihlerini yapacaklar. Atama tercihleri, MEB’in “https://www.meb.gov.tr” internet adresinden online olarak yapılacak.

Atama tercihlerinde adaylar, 40 il ve 100 ilçeden tercih yapabilecekler. Adayların tercihleri, MEB tarafından oluşturulacak bir komisyon tarafından değerlendirilecek.

Atama Sonuçları

Atama tercihlerinin tamamlanmasının ardından, atama sonuçları 1 Eylül tarihinde açıklanacak. Atama sonuçları, MEB’in “https://www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek.

Başvuru Şartları

2022 yılı öğretmen atamalarına başvuru yapabilmek için adayların aşağıdaki şartları taşımaları gerekiyor:

 • 2020 veya 2021 yılında yapılan KPSS lisans sınavının ilgili branşında 50 ve üzeri puan almış olmak,
 • 2022 yılında yapılacak olan sözlü sınava katılmak,
 • Atama yapılacak olan branşa göre mezun olmak,
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde belirtilen genel şartları taşımak.

Branş Dağılımı

2022 yılı öğretmen atamalarında branş dağılımı şu şekilde olacak:

 • İlköğretim Matematik Öğretmenliği: 2.600
 • Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji Öğretmenliği: 2.600
 • Türkçe Öğretmenliği: 2.500
 • İngilizce Öğretmenliği: 2.500
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği: 2.500
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık: 2.500
 • Sınıf Öğretmenliği: 2.500
 • Okul Öncesi Öğretmenliği: 2.500

Sonuç

2022 yılı öğretmen atama takvimi, MEB tarafından açıklandı. Atama başvuruları 18-26 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Sözlü sınav 1-13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Atama tercihleri 27-31 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Atama sonuçları ise 1 Eylül tarihinde açıklanacak.


Yayımlandı

kategorisi