İçeriğe geç

Yavuz Selim İsminin Anlamı Nedir?

Yavuz Selim İsminin Anlamı Nedir?

En Güzel İsimler köşemizde bu sayfada çift isimler arasında popüler olan Yavuz Selim İsminin Anlamı ve diğer niteliklerini inceleyeceğiz.

Yavuz Türkçe, Selim ise Arapça kökenli bir erkek ismidir.

Yavuz Selim İsminin Anlamı Ne Demek?

Öncelikle Yavuz ve Selim isimlerinin birleşimiyle oluşan birleşik bir isim olduğunu vurgulayalım.

Dolayısı ile hem Yavuz hem de Selim isimlerinin anlamlarını içerdiği için her iki isme ayrı ayrı bakmamız gerekiyor:

TDK Kişi Adları Sözlüğüne Göre Yavuz İsminin Anlamı Nedir?

Köken: Türkçe, Cinsiyet: Erkek

  • İyi, güzel.
  • Mert, cesur.
  • Becerikli, hamarat.
  • Yumuşak huylu.

TDK Kişi Adları Sözlüğünde Selim İsminin Anlamı Ne Demektir?

Köken: Arapça, Cinsiyet: Erkek

  • Sağlam
  • Kusursuz
  • Doğru

Tabii ki Yavuz ve Selim isimlerinin ad olarak değil ama kelime olarak farklı tanımları da bulunuyor. Fakat burada asıl önemli olan Kişi Adları sözlüğüne göre yani isim olarak konulduğu zamanki anlamıdır. Bu nedenle kelime anlamı yerine sadece isim anlamını veriyoruz.  Doğru olan da budur çünkü aksi takdirde kafalar karışabilir.

Yavuz Selim İsmi Kuranda Geçiyor Mu?

Kuranı Kerim’de Yavuz ismi yoktur ama Selim ismi geçiyor.

Yavuz Selim ismi caiz mi?

Evet, hem Yavuz ismi hem Selim ismi hem de birleşik olarak Yavuz Selim ismi caizdir.

Zaten koskoca padişah çocuğuna bu ismi vermiş dolayısıyla caiz olmak zorunda. Çünkü padişahların caiz olmayan isimleri koyması kabul edilemez.


Not: Bu yazı bot programları ile otomatik olarak yazılmamıştır. Tamamen el emeği göz nuru ve uzun süren bir araştırmanın sonucunda manuel olarak yazılmıştır.

Bunun önemi şudur ki, otomatik yazılan konular hiçbir şekilde araştırma ve bilgi toplama adımlarını içermez ve hiçbir süzgeçten geçirilmez.

Yalnızca internetteki bir yada birkaç siteden programlar aracılığı ile çekilen yazıları otomatik olarak kendi sitesinde yayınlarlar. Dolayısıyla doğru bilgi vermek gibi bir amaçları yoktur.

Tam tersine tek amaçları daha çok ziyaretçi çekip para kazanma isteğidir.

Fakat biz burada araştırma ve bilgi toplamaya zaman ayırarak, ayrıca okuduğumuz bilgileri mantık ve sağlam kaynaklar süzgecinden geçirerek içimize sinerse yayınlıyoruz.


Yukarıda kısaca Yavuz Selim İsminin Anlamı, cinsiyeti, kökeni, dini manası, Kuranda geçip geçmediği ve caiz olup olmadığı ile ilgili bilgiler paylaştık. Hatamız ve eksiğimiz var ise, gidermek için aşağıdaki yorum kutusundan bizimle iletişime geçebilirsiniz.